Keď nás počas zimy omnoho viac bolia kosti alebo kolená, je to spôsobené nedostatkom vitamínu D.
Takto pred rokom, som sa rozhodol, že musím niečo zmeniť, aby som netrpel. Myslím si, že MÔŽEME BYŤ SAMI SEBE LEKÁROM, keď tomu porozumieme, ľahko si pomôžeme.
Po dlhých dvadsiatich rokoch, keď nepočítam smiešne pohyby „mojej jógy“, som skončil protest voči všetkým športovým aktivitám a opäť som sa začal pravidelne „hýbať“. Očaril ma rekreačný beh po lúkach a lesných chodníčkoch. Ortopédi boli spúšťačom môjho protestu, povedali, že už nikdy nebudem môcť športovať.
Našťastie a v pravý čas, Andrej Miklánek, bývalý spoluhráč a šéfredaktor časopisu „RUN“, uverejnil článok, v ktorom vyvrátil staré dogmy a podrobne opísal, ako beh pomáha kĺbom trpiacim na artrózu.
Začal som veľmi pomaličky. Takmer každý deň som aspoň tridsať minút vybehol z domu v teplákoch a striedal som rýchlu chôdzu s behom. Na vlastnej koži som zistil, že PRAVIDELNOSŤ pri vytváraní si nových zvykov, nech sú akékoľvek, je veľmi dôležitá. Zamiloval som sa do toho pocitu, keď sa mi prečisťuje myseľ a vietor vo vlasoch prináša nové nápady.
Napriek tomu, že som začiatočník a dokážem odbehnúť maximálne desať kilometrov, vždy počas a najmä na konci zimy som mával veľké bolesti v kolenách, ktoré mi bránili v pohybe a okrem toho vŕzgali ako zhrdzavení roboti vo Funesovom filme „Žandár a mimozemšťania“, keď im chýbal olej.
Zistil som, že vitamín D je neobyčajný vitamín, ktorý sa nezískava z potravy, ale sa v organizme tvorí z provitamínu. Tvorí sa v koži pôsobením slnečného svetla. Reguluje správne využitie vápnika a fosforu, prvkov potrebných pre výstavbu kostí a zubov.
Ľudia žijúci v mestách so znečisteným vzduchom nemajú toľko „slnečného vitamínu“ ako ľudia z vidieka, pretože dym a hmla pohlcujú ultrafialové lúče slnka. Našťastie pre nás Blava, Košice alebo Trenčín, nie sú Peking.
Myslím si, že zvýšiť príjem vitamínu D, by mali okrem mňa v zime aj pracovníci v nočných smenách. Ďalej aj ľudia, kvôli spôsobu obliekania, napríklad také mníšky, ale aj ľudia, ktorým pre svoj životný štýl, môj ocino ma nazýval nočným vtákom – netopierom, chýba dostatok slnečných lúčov.
Tento rok, hneď, ako sa začal deň skracovať, som zmenil stravovanie. Zistil som, že najdôležitejšie prírodzené zdroje pre vitamín D, sú rybací tuk, sardinky, zavináče, tuniak, losos, mlieko a mliečne výrobky. Kúpil som si však aj priemyselne vyrábaný zdroj vitamínu A a D, vysoko čistený rybací olej z treščej pečene.
Nechcem to zakríknuť a preto s veľkou pokorou vyhlasujem do sveta, že moja úmyselná zmena stravovania funguje a ja môžem nerušene, bez bolestí v kolenách, cupotať na páse či po odhrnutej ceste cez Machnáč.
Majte sa krásne, robme čo chceme – nič nemusíme a ak chceme zabávajme sa.
Vlad F