S červenou repou za nesmrteľnosťou

Recept na dlhovekosť a rozprávkové cestovanie za slobodou pre dospelých. Roztancovaný román s pestrofarebnými obrazmi najvyššej kvality. Kultový spisovateľ Tom Robbins dokáže pozitívne ovplyvniť a zmeniť život nejedného „blázna“.

„Hľadám knihy. Také, čo boli pre teba zásadné. Zanechali v tebe stopu. Zmenili v tebe niečo, pohľad na niečo…V decembri 2018 z nich na topoľčianskom nástupišti 1-12 bude vytvorené dielo, inštalácia – cesta. Môžeš mi ich poslať alebo odovzdať na zberných miestach. Ak sa nevieš vzdať svojej obľúbenej knižky, môžeš sa pridať do projektu na Instagrame s hashtagom #pridajknihudovystavy. Ak chceš pripoj obľúbený citát z knihy alebo môžeš v knihe označiť zaujímavú alebo dôležitú stať…“

Ani sekundu som nezaváhal, keď umelkyňa Lucka Horňáková Černayová zavesila túto výzvu na Facebook. Rozhodnutie zapojiť sa, prišlo okamžite. Síce som si nevedel predstaviť človeka, ktorý by sa dobrovoľne vzdal svojho svätého grálu, ale nápad s fotografiou, tak to je iné. Ihneď, ako ef jednotky na Hungaroringu, začali medzi sebou pretekať námety na moju osudovú knižku. Čo a koľko napísať k niečomu takému zásadnému? Otázka, ktorá vyslala na trať safety car a pribrzdila krúžiace obrázky.

Rozhodol som sa, skôr ako si zavesím „Parfém“ na instagramový profil, napíšem príbeh. Nebude mať nič spoločné s povrchnosťou, plytkosťou, roztržitosťou a krátkou životnosťou informácií na sociálnych sieťach. Ona si to zaslúži. Kniha je pre mňa symbolom večnosti – nesmrteľnosti. I keď si uvedomujem, že z času na čas sa objavia zvláštne typy, ktorí silou mocou presadzujú svoju pokrivenú predstavu o fungovaní vesmíru. Napríklad ako tí so zdvihnutou pravicou počas 2. svetovej vojny alebo fanatici, čo sa v mene Boha pokúšajú spáliť všetky nepohodlné slová a myšlienky.

Kniha, ktorá mi zmenila život

Prvé vydanie Parfém bláznivého tance, je čierna o niečo väčšia knižka ako modlitebná. Dostal som ju pri pive v dubnickom parku od chalaniska, ktorý mal v tom čase dosť veľké problémy so svojim otcom. Aký paradox. Je to román o najstaršej ľudskej túžbe, neumierať. Týždeň na to, som počul príbeh ako sa „Nirvaňák“ vybral k Váhu s igelitkou plnou tabletiek.

Je to rozprávka pre dospelých. Keď sa do nej ponoríte začnete cestovať po svete. Budete stretávať zaujímavé, niekedy bizarné postavy. Jamajčana Binga Pyjama s včelím rojom na hlave. Doktora Morgensterna s bláznivým tancom na predlžovanie života. „Králička“, Marcela LeFevera voňavkárskeho mága s veľrybou maskou na hlave. Pana s píšťalou, rohatého boha lesov a pastvín, ktorý sa počas storočí stáva priesvitným, pretože ľudia prestávajú v neho veriť…

Prežijete boj za svoje sny, slobodu a večný život. Budete sa „priblblo“ usmievať a nosom zachytávať neexistujúce afrodiziakálne vôňe. Pocítite telesné vzrušenie, prílev motivácie a odhodlanie, niečo so svojim životom spraviť. Niekedy, keď si púšťam Pulp Fiction: Historky z podsvetia, „upodozrievam“ Quentina Tarantina, že sa inšpiroval jej kompozíciou pri písaní scenára. Ako keby si aj Umu Thurmanovú „požičal“ z filmu I na kovbojky občas padne smutek, nakrúteného podľa rovnomennej knižnej predlohy Toma Robbinsa.

Jednoduchý recept na dlhovekosť

Vraj sa smrť oklamať nedá. Vraj nesmrteľnosť existuje iba v umení. Vraj si o tom môžeme len čítať v Tomovom románe. Viem, že nás je viac, ktorí chceme veriť rozprávkam. Chceme veriť hlavným postavám, Alobarovi a Kudre, ktorí vymysleli program predlžujúci život založený na štyroch živloch a jednom bonuse.

Piaty prvok pozitívne myslenie – vôľa žiť, navrhol Alobarov priateľ Dr. Dannyboy, ktorý išiel ešte omnoho ďalej, keď hlásal: „Deväťdesiat percent všetkých úmrtí sú samovraždy. Tí, ktorí nie sú podľa neho zvedaví na život, ktorí nachádzajú vo svojom bytí minimum potešenia, sú až príliš ochotní podvedome napomáhať chorobám, nehodám a násilným činom, rovnako ako ich k sebe priťahovať.“

Keď budeme dýchať, kúpať sa, jesť, milovať sa a myslieť tak ako Alobar a Kudra, zmeníme elektrický impulz v bunkách takým spôsobom, že nakoniec začneme vibrovať na frekvencii nesmrteľnosti:

Vzduch

Dýchať by sme mali zhlboka, hladko a pravidelne. V neprerušovanom rytme ako keď si had prehĺta vlastný chvost. Keď do svojho tela nasávame vzduch, predstavujme si, že s ním prijímame čo najviac energie a životnej sily. Keď ho zas vydychujeme, predstavujme si, že zo seba vyháňame zatuchlinu. Pri cvičení 5. Tibeťanov si pri nádychu pomáham slovami v hlave „dobré dnu“ a pri výdychu „zlé von“.

Správne dýchanie navyše znižuje stres, ktorý najviac prispieva k starnutiu, chorobám a smrti. Ako povedal Dr. Dannyboy: „Keď si má ten vzduchový had prehĺtať chvost a tým predlžovať životný cyklus donekonečna, tak musí byť pružný; a nie celý napnutý.“

Voda

Aj voda pomáha odstraňovať stres. To však nie je hlavný výsledok kúpacích rituálov predlžujúcich život. Tým je znižovanie krvného tlaku a telesnej teploty, ktorá spomalí metabolizmus a zastaví autoimunitné reakcie. Reuma, celiakia, psoriáza, lupus či skleróza multiplex sa nedajú vyliečiť. Dnešné lieky dokážu iba spomaliť priebeh choroby, za ktorú väčšinou môže genetika v kombinácii so životným štýlom.

Alobar a Kudra mali vo zvyku vyhrievať sa v kadi a potom vyliezť do chládku schladiť sa. Toto celé opakovali štyri až päť krát. Takéto časté plahočenie vo vode tridsaťsedem celá sedem stupňa malo presvedčiť ich DNA, že sú zatiaľ iba v materskom lone. Takže im dodávala tie najsilnejšie hormóny a enzýmy. DNA má vo zvyku posilňovať zárodky, mláďatá a na nás, ktorí máme viac ako dvadsať, zvysoka kašle.

Zem

Hlina je spojená s bruchom. Hlina je matkou jedla. Prílišné množstvo telesného tuku podporuje choroby a skracuje život. Diéta hrá dôležitú úlohu, ak chceme dlho žiť. Na druhej strane však drastické zníženie príjmu kalórií a aminokyselín oslabuje imunitu. Alobar a jeho žena to vyvažovali tým, že posilňovali imunitný systém ochladzovaním svojej krvi.

Jedli jednoducho a zrejme s chuťou. Vždy len malé množstvo naraz a každý mesiac sa pravidelne postili aby vyčistili „potrubie“. Preto boli zdraví ako repa. Robbinsove najväčšie tajomstvo výživy a moja dennodenná mantra znie: Je zdravšie jesť malé množstvo „zlého“ jedla, ako veľké množstvo „dobrého“.

Červená repa podporuje tvorbu krvi a činnosť pečene pri očiste od toxínov. Vďaka vysokému obsahu kyseliny nukleinovej je účinným omladzovacím prostriedkom na bunky v našom organizme. V tomto románe však repa nerieši výživu. Hrá hlavnú úlohu pri výrobe parfumu K23. Wiggs Dannyboy ju potajomky roznáša po celom svete voňavkárskym umelcom, aby im pomohol vyrobiť dokonalú vôňu.

Oheň

S ohňom vstupuje na scénu sex. Sex uvoľňuje napätie, to dnes vie hádam každý. Láska prekonáva všetky fyzikálne zákony. Alebo lepšie, porušuje zvyky. A ako zdôrazňoval Dr. Dannyboy, častá pohlavná stimulácia je pre udržanie mladistvého vzhľadu nenahraditeľná. Ale sexuálny oheň prispieva k nesmrteľnosti aj ďalším spôsobom.

Alobar s Kudrou sa medzi kúpeľmi milovali, ale vyhýbali sa vyvrcholeniu. Orgazmický výbuch udržiavali v sebe, aby ho cez chrbticu preniesli do mozgu. Do svojich sexuálnych ohňov prikladali tak veľa, že ich DNA si myslela, že až teraz vstupujú do obdobia pohlavnej dospelosti. Pri všetkom tom súložení nemala ani páru, koľko majú naozaj rokov. Nikdy nesplodili dieťa, čo celej tej pasci iba pomohlo.

Dnes je módne hovoriť o sexe. V podstate v každom filme, už nielen americkom, ukazujú obnažené páry. Na Instagrame množstvo ničnehovoriacich polonahých sex symbolov, po ktorých sa opičky opičia. Marketéri sprava, zľava, spredu aj zozadu bombardujú narážkami na sex v reklamných kampaniach… „Sex“ jednoducho predáva a pritom by mal byť pre človeka posvätný.

Tom Robbins je rovnaký a zároveň jedinečný. Píše o nekonečnom ľúbostnom vzťahu. O sile milovania. O transformácii sexuálnej energie, ktorá predlžuje život. Jeho tvorba je de luxe čokoláda, kde namiesto hrozienok, vychutnávame svojrázne akty. Nenapodobiteľným štýlom vykresľuje všetky variácie lásky. Neustále provokuje ako Katka s Mirom z Provokin Duo na instáči. Odhaľuje všetko, neukazuje nič.

Pozitívne myslenie

Jeho sila autosugescie bol možno hlavný dôvod prečo Alobar prežil toľko storočí. Veril, že to dokáže. Je úplne jedno ako sa o seba staráme, či jeme repy, kúpeme sa a dýchame… Keď si myslíme, že smrť je nevyhnutná, tak teda bude.

„Umieranie je zlozvyk? Áno, a musíme sa ho zbaviť. Kedysi ľudia zomierali na choroboplodné zárodky. Dnes umierajú na zlozvyky. Srdcové choroby sú spôsobené osobnými, rakovina priemyslovými a vojna politickými zlozvykmi. Dr. Dannyboy veril, že aj staroba je zlozvyk. A zlozvyku sa môžeme zbaviť…“

„Nikto to tu neprežije.“ (Jim Morrison)

„Nirvaňák“ ten svoj experiment s tabletkami našťastie prežil. Priznám sa, že momentálne vôbec netuším čo je s ním. S odstupom času mi 90. roky pripomínajú „slobodné“ 60. roky vo svete, ktoré mám načítané z filmov a knižiek. U nás, v postkomunistickom štáte to bola pre všetkých, bez rozdielu veku veľká zaťažkávacia skúška. Nebolo ľahké zvládnuť všetky nástrahy, naučiť sa slobodne pohybovať a žiť v novom „demokratickom“ priestore.

Počas písania tejto trochu zvláštnej recenzie (veľmi sa pri tom bavím) sa blíži jeden z najvýznamnejších keltských sviatkov Samhain, ktorý sa prekrýva s Dušičkami. Je veľmi pravdepodobné, že sme práve po Keltoch zdedili tento sviatok. Je to čas pre nové začiatky a zmeny. Čas pálenia ohňov, sviečok a spomienok na tých, ktorí už nie sú medzi nami. Atmosféra na uliciach, písanie o nesmrteľnosti ma prinútila nasadnúť do slávneho DeLoreanu doktora Emmetta Browna a vrátiť sa v čase.

Spomínam na „maníkov“ z deväťdesiatych rokov, s ktorými som pretancoval neskutočné množstvo víkendových nocí a dnes je nulová šanca stretnúť ich v offline svete. Tak isto Kurt Cobain (Nirvana), Layne Staley (Alice in Chains), Chris Cornell (Soundgarden), Amy Winehouse, či Chester Bennington (Linkin Park) už nikoho z počestných občanov svojim hlasom a textami nevystrašia. Žiadneho „blázna“ už nespravia šťastným na koncerte, ale rovnako ako Gilgameš, si svojim dielom zabezpečili večný život v pamäti ľudí. Zanechali nesmrteľnú stopu.

Nech vám repa dobre rastie a oheň nikdy nevyhasne, prajem všetkým na čele s „najväčším“ bojovníkom za slobodu Tomom Robbinsom. Prajem vám, aby ste s radosťou pracovali, tancovali, maľovali, milovali, spievali a užívali si svet čo najdlhšie ako sa len dá. Alobar mi šepká do ucha posledné slová: „Keď chcete žiť večne, žite srdcom.“

Majte sa krásne.:) Vlad F

Foto: 1.-3. archiv JednoduchýŽivot.sk; 4. David Calderon pre Unsplash; 5. Anthony Delanoix pre Unsplash
Ukáž
Schovaj