Pred mesiacom pre mňa ešte neznáme pojmy: Helicobacter pylori a fytochemikália – sulforafan. Dnes im už však rozumiem.
Trápi vás Helicobacter pylori alebo vredy?
Keďže choroby od malička vytesňujem zo svojho zorného uhla a takmer sa o ne nezaujímam, musel som sa spýtať Marcelky.
„Čo je to ten Helicobacter?“
Usmiala sa a povedala: „Helicobacter pylori je baktéria, ktorá väčšinou vyvoláva akútne ale aj chronické zápaly žalúdka a žalúdočné vredy. A neuveríš, ale podľa najnovších zistení existuje fytochemikália – sulforafan, ktorá môže vo výraznej miere zastaviť alebo spomaliť aktivitu práve tejto baktérie.“
Najbohatším zdrojom sulforafanu sú ružičky brokolice. Sulforafan pôsobí ako antioxidant a stimulátor prirodzených enzýmov. Údajne u ľudí, ktorí konzumujú veľké množstvo kapustovej zeleniny je znížené riziko výskytu rakoviny prsníka a prostaty.
Brokolica obsahuje celý rad vitamínov a minerálov. Je to veľký zdroj vitamínu A a C. Vysoký obsah draslíka pomáha chudnúť, uľaví boľavým kĺbom a chráni pred srdcovo – cievnymi ochoreniami.
Brokolica mi počas písania tohto príspevku pripomínala mohutný 700 ročný dub v Regete. Prečo? Pretože jej výhodou je odolnosť. Väčšinu svojich cenných látok si zachováva pri krátkej tepelnej úprave, či zmrazeníA prosím, nezabudnime!
Vzácne fytochemikálie ako sulforafan, ktorý pomáha zabraňovať chorobám žalúdka, vrátane vredov sa najlepšie uchovajú, keď brokolicu zľahka podusíme.
Marcela Fabová & Vlad F